Проблеми со драјверите за Windows Vista SP1

Microsoft објави дека Service Pack 1 за Windows Vista е ставен во производство, но нема да биде достапен за корисниците до средината на март.

„Бета тестирањата кои ги спроведовме покажаа мал проблем со неколку драјвери“, изјави Мајк Неш, директор за развој на производи, додавајќи дека од тие причини ќе „доцни“ појавувањето на SP1.

Како резултат на тоа, Windows Update нема да ги симнува драјверите кои се уште се во процес на подобрување, а во моментот недостасуваат. Лицата кои ќе користат SP1 нема да имаат проблеми со драјверите бидејќи тие во моментов не се наоѓаат во тој пакет.

Се планира соработка со некои произведувачи на хардвер со цел драјверите да се прилагодат на сите компјутери. Кон крајот на април на корисниците на Vista SP1, при автоматски апдејт ќе им бидат понудени сите унапредени драјвери.

„Целата приказна околу драјверите ветува многу - Vista сега поддржува повеќе од 80.000 компоненти“, изјави Мајк Хаиг, директор на маркетинг.

Компјутерите кои досега немале никакви проблеми со драјверите, со SP1 ќе работат уште подобро, бидејќи во новиот пакет се вметнати и компоненти кои влијаат на перформансите. Според тестирањата на Microsoft, некои од компјутерите покажале подобрување на перформансите дури за 50 отсто.

{Д.Т}Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...