„Холандска девица“ го отвори Фестивалот на европската литература

Синоќа во Јавна соба се отвори второто издание на првиот фестивал на европска литература „Симни ми ѕвезда“ во Македонија.

Фестивалот ќе се одржува до 11 ноември, каде што ќе бидат промовирани различни книги од европски автори, вклучувајќи и двајца наши писатели. Љубителите на пишаниот збор, освен во книжевниот дел ќе уживаат и во филмски проекции, трибини, дебати и настапи на познати DJ-и.Организатор на фестивалот е книжарата „Антолог“, преку богатата  програма се обиде да го задоволи вкусот на секој посетител.

Првата книга што беше промовирана е  книгата „Холандска девица“ од холандската авторка Маренте де Мор, чиј промотор беше нашиот прозаист, есеист и поет Александар Прокопиев, кој живописно нè внесе во приказната.

За време на промоцијата и самата Маренте прочита дел од книгата на холандски јазик.-Додека ја пишував книгата живеев на тромеѓето меѓу  Белгија, Холандија и Германија. Во суштина и оваа книга се случува на овој простор. Во неа се обработуваат граници и тоа не само литературни граници поради различни јазици. Тука е спротивноста меѓу двајца пријатели, меѓу близнаци, меѓу староста и младоста. Кога ја пишував книгата во овој агол од Европа, никогаш не ни претпоставив дека мојата книга на некој начин ќе патува, ќе ги премине границите и ќе ми донесе популарност, изјави таа.

Сепак, ова не е само приказна за граници и бариери, туку и за љубовта и страста, а воедно и за губењето на невиноста.

Топло ви препорачуваме да ја прочитате книгата и да откриете зошто токму ова дело на Маренте де Мор е преведено дури на десет јазици.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби