Електрично летечко такси за двајца

Германската стартап компанија Volocopter го претстави своето летало за кое се надеваат дека ќе биде првиот летечки такси сервис на повик во светот.

Наречено VoloCity, леталото има доволно простор за 2 патници и нивниот рачен багаж, а може да полетува и слетува вертикално со помош на 18-те ротори и стабилизатор кој овозможува поголема стабилност за време на летот.

Од Volocopter тврдат дека VoloCity може да лета со максимална брзина од 110км/ч. и дека има домет од 35 километри. Тоа не е преголема далечина, но целта на леталото е да ги пренесува луѓето низ одреден град, а не на меѓуградски релации.

VoloCity е дизајниран според сите локални безбедносни стандарди и легално може да превезува патници.Од Volocopter сега планираат да работат на градење на инфраструктурата за лансирање на комерцијален такси сервис, кој ќе вклучува полигони за полетување и слетување. За оние кои сакаат да го видат VoloCity на дело, Volocopter ќе прават јавна летечка демонстрација во Сингапур во последниот квартал од 2019.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби