Стартап компанија сака да лансира вселенски хотел во чест на нацист

Стартап компанијата Gateway Foundation планира да лансира луксузен хотел во Вселената и да го именува Von Braun вселенска станица, во чест на нацистичкиот ракетен научник кој прв пат го замислил овој концепт во 1950-тите.Планот е до 2025-та да се лансира модуларна вселенска станица направена од два ротирачки концентрични прстени за кои компанијата вели дека ќе овозможуваат вештачка гравитација која ќе изнесува 1/6 од Земјината гравитација.

Оваа вселенска станица треба да биде еден вид на „брод за крстарење“ а не стерилна истражувачка лабораторија како ISS (Интернационалната Вселенска Станица).

Архитектите од Gateway Foundation ја замислуваат со барови и ресторани, што креира дополнителни логистички предизвици кои сè уште се немаат појавено во вселенската индустрија, како на пример изнаоѓање начин за справување со испарувањата од кујната.Од компанијата се надеваат дека откако ќе профункционира во 2025-та, на станицата ќе има 100 посетители неделно, а неа ќе ја конструираат вселенски роботи – што значи дека некој друг ќе треба прво да ги направи тие роботи, како и леталото за транспортирање на цивилите до станицата.

Според Gateway Foundation, патувањето во Вселената во иднината ќе биде уште една опција која луѓето ќе ја имаат кога ќе бираат каде да одат на одмор.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби