Во Париз се тестираат водени такси возила

Француската стартап компанија Seabubble е еден чекор поблиску до имање функционална флота водени таксија, по успешното тестирање на прототипот на едно такво возило.

Во 2018-та, компанијата го тестирала нивниот модел на езеро во Женева пред истото да го направи на реката Сена, во период од 5 недели.Сега, јавноста ќе биде поканета во самото такси за да ужива во живописно патување низ Париз. Овој проект е започнат во февруари 2017-та откако креаторите добиле финансии од 3.45 милиони евра, а возилото користи технологија измислена од thébault за неговото експериментално возило наречено хидроптер, кое првпат запловило во 1994-та.

Во кабината на Seabubble таксито може да собере 4 возрасни личности, а се движи со помош на псеудо-крилја, потопени под агол од 45 степени, со чија помош постигнува брзини од 11 до 15км/ч. подигнувајќи се неколку метри над површината на водата, а со помош на 4-те скии кои го редуцираат влечењето на водата за 40%, максималната брзина би можела да изнесува потенцијални 46км/ч.Seabubble е напојуван од 2 електрични пропелери, а компанијата планира тоа да биде користено во 50 града во следните 5 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби