Во Лос Анџелес се тестира „пластичен асфалт“

Градот Лос Анџелес во соработка со стартап компанијата „TechniSoil Industrial“ работи на асфалтирање на една улица користејќи мешавина од рециклирана пластика и асфалт – процес со кој би можеле да се креираат патишта кои би траеле 13 пати подолго од вообичаеното.Традиционално, кога некој пат треба да се асфалтира, му се отстранува горниот слој на асфалт и се покрива со нов асфалт кој обично е мешавина од леплив битумен и парчиња карпи, песок, и чакал.

Наместо да го користи битуменот како врзувачки агент, процесот на „TechniSoil“ користи рециклиран полиетилен терептхалат, цврст материјал кој често се користи за правење на пластични шишиња за вода и газирани пијалоци.

Наместо стариот асфалт да се фрла, компанијата користи машина наречена „рециклирачки воз“ за да го измеле, измеша со течната пластика и потоа да го постави на патот, со тоа намалувајќи ги емисиите на штетни гасови кои инаку би се произвеле со неговото транспортирање.При градење на традиционалните патишта, за секој километар и пол пат се фрла отпад за чие отстранување се потребни 42 камиони и уште 42 за да го донесат новиот асфалт. Со новата технологија, употребата на тие 84 камиони практично се елиминира.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби