Најстарата Русинка почина на 123 години

Најстарата жителка на Руската Федерација, Танзилија Бисембеева од Астрахан, северен Казахстан, почина на 123 години. На нејзиниот погреб присуствувало цело село, јавуваат тамошните медиуми.Бисембеева е родена на 14 март 1896 година. Имала четири деца, 10 внуци, 13 правнуци и двајца праправнуци.

Пред три години, таа беше впишана во Руската книга на светски рекорди како најстарата личност на светот. Една година подоцна, сепак, е откриена Нана Шаова од Кавкаската oбласт која тогаш имала 127 години. Таа пак, почина на почетокот на оваа година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби