Од Фукушима планираат регионот да го напојуваат со 100% обновлива енергија

Во 2011-та, нуклеарната електрана Daiichi во Фукушима ја имаше една од најлошите хаварии во историјата, катастрофа со која регионот и ден денес се справува.Сега, оваа јапонска област со скоро 2 милиони жители сака катастрофата да ја остави зад себе и до 2040 регионот да го напојува со 100% обновлива енергија.

Еден проект вреден 2.75 милијарди долари делумно финансиран од владата има за цел да конструира 11 соларни и 10 фарми со ветерници на напуштени земјишта и планински предели, кои комбинирано ќе овозможуваат 600 мегавати енергија (во споредба со 4700 мегавати добивани од нуклеарниот реактор). Од Фукушима исто така планираат геотермални електрани, како и такви кои ќе функционираат со биомаса.

Инаку, само 17.4% од потрошувачката на енергија во Јапонија во 2018-та доаѓала од обновливи извори, а земјата сè уште силно зависи од јагленот и природниот гас и останува третиот по ред најголем увозник на јаглен во светот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби