Амстердам размислува да ја забрани марихуаната за туристите

Амстердам ја разгледува можноста да воведе забрана за продажба на марихуана на туристи во кафулињата, а истовремено истражува и нови начини како да го балансира начинот на живот на населението со потребите на туристите.Во истражувањето во кое поголемиот број од младите туристи се изјасниле дека се одлучиле за посета на Амстердам бидејќи сакале да го искусат чувството што го нудат кафулињата во кои се продава канабис.

Околу 57 отсто од лицата кои биле анкетирани истакнале дека кафулињата со канабис се важна причина за посета на Амстердам, преку 30 проценти од испитаниците истакнале дека ретко би го посетувале Амстердам доколку не е дозволено да се посетуваат таквите кафулиња, додека 11 проценти од испитаниците воопшто не би го посетиле Амстердам.

Целта на истражувањето било да се открие најпопуларната причина за посетата на Амстердам и дали туристите се уште би го посетувале доколку достапноста на еден или повеќе од овие фактори се намали или исчезне.

Имено, Амстердам во последните неколку години се обидува да го реши проблемот со прекумерниот број туристи, бидејќи градот се соочува со голем бран на туристи кои се однесуваат лошо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби