Американка на 90 години го победи коронавирусот

Џенева Вуд од Сиетл, САД, на прагот кон својата 10-та деценија од животот заболе од коронавирус, но и го победи. Со тоа, таа стана симбол на надежта за илјадници заразени Американци, особено оние повозрасните, но и за милиони луѓе кои деновиве живеат во страв.Џенева се заразила во средината на февруари. Нејзината внука Кејт Нејди за „Сиетл Рефајнд“ истакнува дека баба ѝ се извлекла бидејќи отсекогаш била борец.

Џенева Вуд има пет деца, 11 внуци, 12 правнуци и три праправнука. Од болница ќе биде пуштена следната недела.

Пред неколку дена, иранските медиуми објавија дека 103-годишна жена од пошироката околија на Техеран исто така се излечила од коронавирусот. А пак, британските медиуми пишуваа за успешно излечена брачна двојка од Хангжоу, Кина – кинески астроном на 98 години и неговата 85-годишна сопруга.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби