Коронавирусот го запре и производството на Сахер торти

Австрискиот хотел Сахер, познат ширум светот по своите оригинални „Сахер торти”, поради корона-пандемијата, засега веќе не го произведува својот сладок заштитен знак – една од поомилените „туристички атракции“ во австриската престолнина Виена.Производството засега е сведено на нула. Шефот-готвач на „Сахер”, Матијас Винклер вели дека не се исплати да се прават торти само за неколку продадени парчиња на ден.

– Сепак, се работи за луксузен производ којшто при криза не е приоритет. А, за високата гастрономија и хотелиерство, сега е неопходно да се задржат обучените соработници, нагласи тој.

Во мигов, фокусот е на сценариото по пандемијата. Винклер вели дека за претстојното лето се очекува огромна несигурност. Инаку, австриската Влада најави дека од 29 мај хотелите ќе можат повторно да работат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби