Британски универзитет среде скандал со силувања

Универзитетот на Сент Ендрјус во Шкотска, еден од најстарите универзитети во светот, е потресен од скандал откако повеќе од 20 жени тврдат дека биле силувани и сексуално нападнати во кампусот.Повеќето обвинувања се однесуваат на братството „Алфа-ипсилон-пи“, кое не е официјална универзитетска групација.

Универзитетот, каде што студирале и некои членови на британското кралско семејство, соопшти дека ќе соработува со полицијата во истрагата. Обвиненијата беа подигнати анонимно на Инстаграм-страницата „Сент Ендрјус: Преживеани“. Се работи за над 20 студентски обвиненија за силување и неколку други обвиненија за поинакви форми на сексуален напад, физички напад и принуда.

Огранокот на братството во градот Сент Ендрјус суспендираше неколкумина свои членови по обвиненијата.На овој престижен Универзитет своето образование го стекнале и принцот Вилијам и неговата сопруга, војвотката од Кембриџ, Кетрин Мидлтон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби