Гејтс: Тестовите за коронавирус се промашување поради долгото чекање на резултатите

За еден од најбогатите луѓе во светот, филантропот Бил Гејтс, долгото чекање на резултатите од повеќето тестови за коронавирус во САД самото тестирање го прави целосно бесмислено и неуспешно, пренесе телевизијата Си-Ен-Би-Си.-Повеќето тестови за коронавирусот во САД се целосно бесмислени, затоа што луѓето треба да чекаат долго за резултатите, изјави американскиот милијардер.

Лабораториите низ целата земја доцнат со издавањето на резултатите од тестот за коронавирусот заради зголемувањето на бројот на пациенти. Многу пациенти чекаат од неколку дена до една недела за резултатите, наведуваат двете најголеми компании за лабораториски дијагностицирања во САД.

Просечното време на чекање за резултатите од тестот е над два дена за пациентите со најголем приоритет, соопшти компанијата Quest Diagnostics, додека за сите други надминува седум дена.

Бил Гејтс посочува дека тестовите, за чии резултати се чекаат повеќе од три, а понекогаш и до седум дена, не треба да чинат ни еден долар.

Основачот на „Мајкрософт“ потенцира дека е неопходно да се направат приоритети и припадниците на најсиромашните слоеви на општеството, кои и онака се најмногу изложени на ризикот од заразување, треба резултатите да ги добиваат во рок од 24 часа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби