Њујоршката филхармонија се претвора во патувачки оркестар

Поради пандемијата на коронавирус, Њујоршката филхармонија, најстариот оркестар од ваков тип во САД, ги затвори вратите на својата концертна сала – познатиот „Линколн центар“, во март годинава. Во обид да ја вратат својата публика, пред неколку дена од таму најавија патувачка турнеја.

Go behind-the-scenes as we wrap the NY Phil Bandwagon! Keep your eyes peeled as we “pull-up” to a neighborhood near you, beginning today! While we can’t share locations and times, we look forward to performing for those who run into us on the road! #nyphilbandwagon

Posted by New York Philharmonic on Friday, August 28, 2020

Предводничката на Филхармонијата, виолинистката Дебора Борда дошла до идеја оркестарот да изнајми камион со којшто, заедно со дел од придружниот персонал и потребната опрема, музичарите ќе патуваат низ сите пет општини на Њујорк секој викенд. Тие ќе настапуваат на јавни површини, како што се градските паркови.

Концертите ќе траат 15 минути, а нивните места не се објавуваат однапред, за да се задржи што е можно помал број посетители заради спречување на ширењето на заразата со коронавирусот.

Поради Ковид-19, музичарите повикуваат на применување строги хигиенски мерки за време на настапите, а самите тие ќе се тестираат ден или два пред секој од настап.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
* * *
Си биле две крави, едната рекла Муууууу, што рекал другата?
- Пу, ми го зема зборот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на авиоконтролорите
1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер...
1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген.
1784.- Роден е англискиот државник Хенри Џон...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби