Прамен од косата на Абрахам Линколн продаден за над 81.000 долари

Парче од косата на Абрахам Линколн, заедно со крвавата телеграма за атентатот врз него во 1865 година, беа продадени на аукција за повеќе од 81.000 американски долари.



Аукцијата се одржа вчера, во аукциската куќа „Р.Р.“ со седиште во Бостон. Името на купувачот засега не се соопштува.

На некогашниот американски претседател му биле отсечени пет сантиметри коса за време на обдукцијата по убиството. Косата била ставена во официјалната телеграма на Воениот оддел и испратена до д-р Лајман Тод. Аукциската куќа ја гарантираше автентичноста на косата и на телеграмата.

Крајната цена од 81.250 долари е малку повисока од предвидените првични 75.000 долари.

Телеграмата е значајна и затоа што ја поби теоријата дека тогашниот министер за војна, Едвин Стантон планирал да го убие Линколн поради нивната лична нетрпеливост и политичките разлики. Печатот и самото време на испраќањето покажува дека воените телеграфски линии функционирале ноќта кога тој бил убиен.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша во продавница.
- Добро утро, имате маргарин?
- Имаме "Добро утро"!
- Добро утро, имате маргарин!!?
- Имаме "Добро утро"!!!!!
- Добро утро, имате маргарин!!!!?
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби