Википедија ќе добие нов дизајн

По десет години, Википедија ќе добие нов дизајн со цел стане подостапна за нови и помлади корисници. Како најкорисна новина се истакнува тоа што корисниците ќе можат полесно да преминат во деловите што ги интересираат.Речиси дваесет години, Википедија е составен дел од веб-културата, овозможувајќи им на посетителите да читаат милиони статии од дигитални, јавно изменети, енциклопедии од нивните компјутери, таблети или телефони.

Википедија исто така ќе добие копче за промена на јазикот во рамките на страницата која се чита и позиција за пребарување за полесно снаоѓање на новите страници. Ќе го смени логото и тоа ќе биде помало.

Фондацијата Викимедија, компанијата што ја води страницата, објави на блог дека промените ќе доаѓаат постепено и ќе се интегрираат подолг период, овозможувајќи им на корисниците да испробаат нови функции пред тие официјално да се интегрираат. Планот за редизајн на целата верзија за десктоп компјутерите е пред крајот на 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
* * *
Си биле две крави, едната рекла Муууууу, што рекал другата?
- Пу, ми го зема зборот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на авиоконтролорите
1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер...
1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген.
1784.- Роден е англискиот државник Хенри Џон...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби