Чудните навики и уверувања на големите умови

Светски познатите научници и уметници честопати се помнат и по своите чудни навики и верувања. Следуваат тривијалности за неколку големи умови.

1. Сликарот и режисер Енди Ворхол си ја бојадисувал косата сива, за да изгледа постаро.2. Салвадор Дали чувал мравојад и дива мачка како домашни миленици.

3. Пол Гоген го напуштил своето големо семејство и добро платена работа и се преселил на Тахити, каде што ги создал своите најдобри уметнички сликарски дела.

4. Никола Тесла менувал точно 18 крпи за раце секој ден. Тој имал опсесивно-компулсивно нарушување, па се плашел од микроби. Затоа, морал постојано да ги мие рацете.

5. Писателот Оноре де Балзак понекогаш пиел повеќе од 45 филџани кафе на ден и можел да работи два дена без пауза.

6. Алберт Ајнштајн ги замолувал луѓето кои разговарале со него да ги повторуваат истите кажани работи неколкупати.

7. Алфред Хичкок имал страв од хорор-филмови. Тој дури и не сакал да ги гледа своите остварувања кои со времето прераснаа во класици.

Чудните убедувања, се чини, ги прават талентираните луѓе такви какви што се. Ако навистина е така, тоа објаснува многу.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оглас во весник:
Висок, згоден, млад Црногорец, богат, со куќа од 300 м2, бесна кола и две мобилки... не бара ништо, само се фали.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1683.- Турската војска под водство на големиот...
1691.- Ахмед Втори на турскиот престол го...
1759.- Умре англискиот писател Вилијам Колинс,...
1798.- Француската армија го зазеде средоземниот...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби