Десетте најбогати луѓе би можеле да купат вакцини за сите

Десетте најбогати луѓе на светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација Оксфам.Нивното вкупно богатство се зголеми за 540 милијарди долари за време на пандемијата на коронавирусот и сега изнесува 11,95 милијарди долари, се наведува во извештајот на организацијата под името „Вирус на нееднаквост“.

Тие пари се доволно за да се спречи пад во сиромаштија на речиси секој поединец за време на пандемијата и да им се обезбеди вакцина против коронавирусот, пресметаа истражувачите на Оксфам.

Количината на богатство што ја имаат овие 10 лица е еднаква на вкупното трошење на членовите на Г20 за опоравување од пандемијата.

Оксфам ги повикува владите да размислат за оданочување на супер богатите. Некои од нив дадоа значителен придонес за справување со пандемијата.

Меѓу 10-те најбогати луѓе се наоѓаат лидерот на „Амазон“, Џеф Безос, сопственикот на „Тесла“, Илон Маск и основачот на Фејсбук, Марк Закерберг.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби