Гејтс: На социјалните мрежи се шират „луди“ теории на заговор

Филантропистот и коосновач на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс изјави дека е затекнат од „лудите и злонамерни“ теории на заговор за него што се шират на социјалните мрежи во текот на пандемијата со Ковид-19.Гејтс изјави дека би сакал да знае што всушност стои зад таквите обвинувања. Тој посочи дека зад обвинувањата против него и против американскиот инфектолог Ентони Фаучи се крие страв од заразата во комбинација со експанзиијата на социјалните мрежи.

– Кој би можел да помисли дека д-р Фаучи ќе биде мета на такви, навистина злонамерни теории. Многу сум изненаден и се надевам ддека тоа ќе престане, посочи Гејтс.

Меѓу големиот број на теории на заговор, најзастапена е таа дека Гејтс и д-р Фаучи намерно ја предизвикале пандемијата за да воспостават контрола над населението и да се стекнат со профит, додека преку вакцината ќе се чипираат луѓето, со што ќе се овозможи надзор и контрола на движењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби