Нов Зеланд: Доброволци спасија 40 насукани китови

Доброволци во Нов Зеланд спасија 40 китови кои се беа насукале на бреговите на Тасманското Море. Сепак, познавачите се загрижени дека ова може да се повтори и следните денови.Група од 49 кита се насукале на изолирана плажа на Јужниот Остров во Тасманското Море. Доброволците успеале да спасат 40 единки, а девет од животните угинале. За време на осеката, околу 200 луѓе ги одржуваа загрозените суштества живи, а при плимата, успеале да ги вовлечат во длабокото.

Не е сосема јасно дали китовите се насукуваат затоа што пливаат во премногу плитка вода заради лов, зашто се обидуваат да ги заштитат послабите единки од свои грабливци или поради некоја друга причина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби