Новата јахта на Роман Абрамович чини над 400 милиони евра

Новата мегајахта на рускиот милијардер Роман Абрамович, наречена „Соларис“, е речиси подготвена за првото свое патување и чини 500 милиони долари (околу 410 милиони евра), пренесува РТС.Снимен за прв пат, огромниот брод има два софистицирани електрични мотори што го прават – најмоќната јахта во светот. Фактот дека има осум палуби, исто така, доволно зборува за големината!

Јахтата има 48 кабини и може да прими 36 патници, а екипаж од 60 лица е одговорен за неговото работење. Може да достигне брзина од 18 јазли (33,3 километри а час), има носивост од 11.000 тони, а долга е 140 метри.

На пловилото има базен, бар на отворено, џакузи, сауна и хеликоптер. Според британски „Сан“, тоа веројатно ќе биде подготвено да плови до летото.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби