ВИДЕО: По грешка уништиле слика вредна 500 илјади долари

Една двојка од Јужна Кореја ја направи грешката на својот живот, откако ненамерно уништи слика вредна 500 илјади долари.

Уметничкото дело, кое е изложено во една галерија во Сеул, сега е уништено бидејќи парот мислел дека станува збор за интерактивна уметност. Двојката беше уловена од безбедносните камери додека ги користи боите и четките оставени пред сликата мислејќи дека делото е од оние на кои посетителите на галеријата можат да остават свој печат.

-Веднаш ја повикавме полицијата и зборуваме со осигурителната компанија за оштетената слика. Ќе се обидеме да ја минимизираме казната по двојката која го вандализирала делото...Тие навистина мислеле дека им е дозволено да го направат тоа, како партиципативна уметност и со тоа направиле грешка, велат од галеријата.Се уште не е познато дали ќе се направи обид за враќање на уметничкото дело во претходната состојба или пак сликарот кој што ја насликал сликата ќе ја изложува пред јавноста со новиот „детал“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби