Градините на Бакингемската палата отворени за посетители

Посетителите на Лондон летово ќе може без придружба да уживаат во градините на домот на британската кралица Елизабета Втора.Досега во градините на Бакингемската палата се дозволуваа само организирани посети. Оваа година, до септември, за билет од 16,50 британски фунти, туристите ќе можат да шетаат и сами во паркот.

– За жал, не бевме во можност да ги отвориме салите на палатата за посетителите, како и обично, сега поради ситуацијата со новиот коронавирус. Но, затоа е одлично што, наместо тоа, може да ја отвориме градината, рече Сали Гудсер од фондацијата што управува со кралските палати.

Кралицата традиционално организира три приеми во градината на палатата, но тие лани и годинава не се одржуваат, поради корона-пандемијата.

Властите минатиот месец соопштија дека кралските финансии биле сериозно оштетени за време на пандемијата поради загубата на милиони фунти од продажба на билетите. Палатата, меѓу другото, е подложена на десетгодишното реновирање, за 369 милиони фунти. За време на пандемијата, додека кралицата беше во замокот Виндзор вон Лондон, поправките беа забрзани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби