Две третини од компаниите во светот имаат проблем да најдат кадар

Истражувањето, во кое беа вклучени речиси 45.000 работодавачи во 43 земји, покажа дека 69 проценти од испитаниците пријавиле проблеми при наоѓање персонал, што е максимум за изминатите петнаесет години, според податоците на давателот на услуги за вработување ManpowerGroup.Истовремено, 15 земји од Европа и Северна Америка предничат во намерите да ангажираат нови работници и тие забележаа најголеми потреби за нова работна сила од 1962 година, односно од почетокот на редовното годишно истражување.

Компаниите во сите анкетирани земји објавија поголеми можности за вработување до крајот на оваа година во споредба со последните три месеци од 2020 година, јави Блумберг.

– Континуираниот недостаток на барани таленти значи дека многу компании имаат приоритет да ги задржат и обучат работниците со вештини кои им се потребни за да успеат додека продолжува економското закрепнување, изјави Јонас Призинг, извршен директор на ManpowerGroup.

Околу 40 проценти од испитаниците рекле дека нудат обука и развој на вештини за да привлечат и задржат таленти. Сличен процент сподели флексибилни работни распореди. Речиси една третина ги зголемија платите, додека други понудија бонуси за потпишување и повеќе време за одмор.

Стимулациите варираат во зависност од индустријата, при што компаниите за финансиски услуги нудат обука и развој на вработените и флексибилни работни места, додека производителите се повеќе склони да ги зголемуваат платите или флексибилните работни распореди.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби