Туркменистан ќе ја затвора „Портата на пеколот“

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов, одлучи да го затвори кратерот Дарваз, познат и како „Портата на пеколот“.Според пишувањата, има повеќе причини за тоа, како што се штетното влијание врз здравјето на луѓето, губењето вредни ресурси на природен гас и оштетувањето на животната средина. Премиерот на Туркменистан добил задача да собере научници, а по потреба и странски консултанти за да се изнајде начин за гаснење на пожарот.

Јамата се создаде раните 1970-ти, откако земјиштето се урна поради советската експедиција за дупчење на природен гас. Научниците се обидоа со оган во дупката да спречат ширење на гасот, па оттогаш кратерот гори без престан.

Истиот потоа стана туристичка атракција, но претседателот на оваа земја, реши да ги затвори „Парите на пеколот“, според наводите на тамошните медиумиПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби