Часовник на Хитлер продаден за четири милиони долари

Рачен часовник што му припаѓал на лидерот на нацистичка Германија, фирерот Адолф Хитлер, е продаден на наддавање во САД за четири милиони долари.Предметот, според аукциската куќа за историски предмети, „Александер“, е произведен од швајцарската компанија за луксузни часовници „Л’култр“ (LeCoultre). Златното куќиште е украсено со амблемот на Третиот Рајх – сватиката, изгравирани иницијали на диктаторот и три значајни датуми за него – денот на раѓањето, победата на неговата Нацистичка партија на изборите и назначувањето за канцелар на Германија.

Се верува дека часовникот му бил даден на Хитлер од членови на Нацистичката партија во 1933 година. На 4 мај 1945 година, неколку дена по самоубиството на фирерот, часовникот бил одземен од францускиот наредник Робер Мињо за време на рацијата во неговата резиденција на Баварските Алпи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на книжевните преведувачи
- Светски ден на глувите
1846.- Американскиот стоматолог Вилијам Мортон...
1882.- Роден е германскиот физичар Ханс Вихелм...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби