Што да правите доколку ве нападне куче?

Каснувањето од куче е стресен настан што може да доведе до развој на кинофобија или страв од кучиња. Како да се однесувате во случај на напад од куче и што да направите за да избегнете слична ситуација во иднина?Ако кучето е зад ограда или на поводник, може лесно да се избегне напад, а со тоа и болно каснување, едноставно само држете се на сигурно растојание од него. Во никој случај не смеете да му пријдете или да го погалите кучето или неговото кученце без согласност од сопственикот.

За жал, понекогаш дури и оваа согласност не гарантира дека кучето нема да касне. Затоа, пред физички контакт со кучето, набљудувајте го. Како се однесува? Дали неговиот став е опуштен? Дали покажува знаци на стрес, анксиозност? Запомнете дека самиот факт дека кучето не ржи, не лае или не ги покажува забите не е покана за интеракција!

Што ако сретнете куче без сопственик, кое ржи и е подготвено за напад, а вие немате каде да бегате? Еве како да го направите тоа:

• Пред се, бидете смирени. Секој крик, насилно мафтање со рака и брзо трчање (бесмислено, затоа што кучето и онака ќе ве стигне, ако навистина сака!) само повеќе ќе го стресе кучето и ќе го забрза нападот

• Не гледајте го кучето во очи, туку контролирајте ја ситуацијата “под око”

• Не правете нагли движења - обидете се да не се движите

• Застанете настрана од кучето

• Внимателно ставете ги рацете зад задниот дел од главата за да ви се покрие лицето - доколку не го избегнете нападот, ќе ги заштитите чувствителните делови од телото.

Ако кучето има шанса да избега и сте сведоци на напад врз некого, за да ја запрете агресијата, можете да испуштите ненадеен, силен звук (на пр. свирче, силен удар со метален предмет) или, ако нема таква опција ставете му јакна или палто на кучето, што и да имате при рака и за момент ќе го збуните.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби