Највисокото дрво на светот забрането за посета

Највисокото дрво на светот, што се наоѓа во Националниот парк Редвуд во Калифорнија (САД), е забрането за туристи.

Имено, посетата на дрвото секвоја високо 116 метри сега е официјално забранета. Управата на паркот објави дека сите посетители кои ќе бидат фатени близу огромното растение, може да добијат до шест месеци затвор и парична казна од 5.000 долари.

Инаку, Националниот парк 16 години одбиваше да ја објави локацијата за заштитена. Официјалните лица, од друга страна, стравуваат дека премногу посетители би можеле да го оштетат местото и деликатната екологија на околните падини.

Староста на дрвото од типот sequoia sempervirens се проценува на 600 до 800 години. Дрвото, наречено Хиперион, според грчкиот титан и бог на небесната светлина, е длабоко во паркот и нема патеки кои водат до него, но неговата интернет-слава го направи честа дестинација за трагачите по возбуда, патеписци, видеоблогери и љубители на природата. Луѓето и интернет-просторот се воодушевени од големината и мистеријата на Хиперион.

-Дајте ми седум милиони долари и авион и ќе го најдам“, „Би било толку епска да се искачите и да погледнете наоколу“, „Помислете на сите салфетки што би можеле да ги направиме со ова нешто! Мора да го најдеме!“ – гласат дел од шеговито-вознемирувачките коментари за сега веќе „забранетото овошје“.

Но, посетите на Хиперион се и опасни за посетителите. Областа има ограничен прием за мобилни телефони и слаба покриеност со ГПС, што го отежнува спасувањето на евентуалните изгубени или повредени планинари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби