Топ 10 начини на кои родителите ги срамат своите деца

Родителот, по правило, цели да ги усреќува и радува своите децa. Според ова, тој не би сакал да им создава непријатни ситуации или да ги посрамотува пред другите деца и останати. Сепак, децата, особено адолесцентите и тинејџерите често ги обвинуваат своите родители токму за засрамувачко однесување, што може да доведе и до затегнати односи, па дури и до оддалечување.Затоа понекогаш се говори и за поимот „синдром на срамен родител“ што претежно се однесува на лица над 40 години, кои најчесто се чувствуваат помлади отколку што се, а децата ги доживуваат сосем спротивно. Едно истражување коешто опфатило 2.000 деца на возраст меѓу пет и 20 години и нивните родители нуди увид во првите 10 најсрамни работи што родителот ги прави за детето…

1. Мама / тато танцува! – 42 отсто;

2. Јавно покажување љубов (кон децата, или возрасните меѓу себе) – 41 отсто;

3. Користење на застарен „сленг“ и „обид“ да се изгледа младешки – 38 отсто;

4. Носење облека несоодветна за возраста – 23 отсто;

5. Раскажување непријатни приказни, анегдоти, детски приказни… – 21 отсто;

6. Чистење и раскренување по своите или по други деца – 20 отсто;

7. Приклучување на социјалните мрежи и „специфично“ однесување на нив – 17 отсто;

8. Општо неразбирање на технологијата – 16 отсто;

9. Почнување разговори за секс – 16 отсто;

10. Претерано пиење алкохол – 15 отсто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби