Телеком засади 25 000 нови дрвца и собра 12 000 стари мобилни уреди

Во март годинава, Македонски Телеком ја започна еко-иницијативата „Заедно за заштита на животната средина“ за намалување на електронскиот отпад и обнова на зелените површини. Компанијата се обврза да направи вистинска разлика: да ги намали штетните влијанија од електронскиот отпад и да ги обнови шумите во регионите погодени од големите пожари.Заедно со корисниците, досега се собрани над 12 000 стари мобилни уреди, коишто соодветно ќе се рециклираат во партнерство со Нула отпад. Компанијата се обврза за секој собран уред да засади ново дрвце, но го удвои овој број и, во акцијата за пошумување со Македонски шуми, засади 25 000 нови дрвца во Кочанскиот регион на површина од 10 хектари.

Македонски Телеком посветено работи на заштитата на животната средина и на намалувањето на штетните последици од климатските промени. Намалувањето на електронскиот отпад и обновата на природните ресурси се наша обврска и стратешки приоритет на кој компанијата посветено работи.Оваа заложба е дел од глобалната иницијатива на Дојче Телеком #GoodCause којашто се спроведува во 10 земји во Европа. Целта е со заеднички сили да се соберат и рециклираат 1 милион стари електронски уреди до 2024 година и да се влијае на обновата на природните ресурси.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби