Велика Британија најави забрана за пластичниот прибор за јадење

Употребата на пластични прибори за јадење за еднократна употреба ќе биде забранета во Велика Британија, за да се намали загадувањето на животната средина, објави „Гардијан“.Британската министерка за животна средина, Тереза ​​Кофи најави забрана за употреба на предмети за еднократна употреба врз основа на извештаите од минатиот месец. Се вели дека овој потег ќе уследи по консултациите за ова прашање, спроведени од страна на Одделот за животна средина, храна и рурални прашања, коишто траеја од ноември 2021. до февруари 2022 година.

Кофи истакна дека за да се распадне пластична виљушка, на пр., потребни се до 200 години.

Официјалните податоци говорат оти Англија користи околу 1,1 милијарда чинии за еднократна употреба и 4,25 милијарди парчиња пластичен прибор за јадење годишно, од кои само 10 отсто се рециклираат по употребата. Пластичните производи за храна и пијалоци го сочинуваат најголемиот дел од отпадот во светските океани, според истражувањата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби