Погледнете го Титаник како никогаш досега

Повеќе од еден век откако потона, првите снимки во целосна големина на Титаник го прикажуваат историскиот бродолом со неверојатни детали.Експертите направија илјадници дигитални слики за да создадат неверојатна 3Д реконструкција на потонатиот брод, кој сега се наоѓа на 350 наутички милји од брегот на Њуфаундленд, Канада.

Сликите, објавени од Би-Би-Си, ги откриваат остатоците подетално од кога било досега, вклучително и сталактити од 'рѓа на лакот на бродот, серискиот број на пропелерот и дупката на местото каде што некогаш стоеле големите скали.

Тие го прикажуваат Титаник речиси како да е изваден од водата, иако тоа најверојатно никогаш нема да се случи бидејќи бродот е толку кревок што би се распаднал при најмало движење.

Експертите се надеваат дека студиите на скеновите би можеле да откријат повеќе за мистериите околу она што се случило кобната ноќ во април 1912 година, како и точната механика за тоа како удрил во морското дно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби