Моќта на позитивното родителство – Издавачки центар ТРИ организира настан посветен на родителството

Оваа среда (22 ноември), со почеток од 19 часот, во Јавна соба, ќе се одржи деветтиот настан од Отворени предавања за отворени умови. Овој пат настанот е посветен на сите родители и насловен е „Моќта на позитивното родителство – како ментално силните родители создаваат среќни и независни деца“.Тројца експерти во областа – Радмила Живановиќ, психолог-психотерапевт и комуниколог, Христина Стефановска, психолог и автор на литература за деца, и Бојана Стојменовиќ, психолог, која ќе биде во улога на модератор, преку дебата ќе ги поттикнат и повикаат родителите да дејствуваат во здравиот раст и развој на нивните деца.

Зборувајќи за клучни теми од книгите во издание на ТРИ посветени за помош на родителите – „Држете се до своите деца“ и „Митот за нормалното“ од Габор Мате, „Возрасни деца од емоционално незрели родители“ од Линдзи Гибсон, „Книга што посакувате да ја прочитале вашите родители“ од Филипа Пери и „Седумте духовни закони за успешно родителство“ од Дипак Чопра, преку нивните издржани, применети и докажани тези, ќе научиме што значи позитивно и свесно родителство, како да знаеме дали сме емоционално зрели луѓе и кои нешта треба да ги подобриме или да ги промениме кај себе како родители.

Овој настан, по повод Светскиот ден на децата одбележан на 20 ноември, е иницијатива на Издавачки центар ТРИ со цел едукација на родителите. Зашто само емоционално стабилни родители можат да создадат сигурна и стабилна иднина и да израснат среќни и независни деца.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби