ГОБЕКЛЕ ТЕПЕ

Кои се најстарите храмови во светот?

Се верува дека 6000 години пред Стоунхенџ да биде изграден, бил издигнат камени храм на рид во југоисточна Турција од праисториски луѓе. Познат како Гобекле Тепе, местото претходно било уништено од антрополози, кои верувале дека таму се наоѓале некои гробишта. Во 2008 година, германскиот археолог Клаус Шмит одлучи дека Гобекле Тепе всушност е најстариот замок во светот. Оваа стара структура е една од најфасцинантните, историски замоци низ светот кои ја посетуваат безброј туристи.Кои се останатите најстари храмови во светот?

Храмот на Хатшепсут

Познат и како Џесер-Џесеру, овој старо погребно светилиште во Египет било дизајнирано од архитектот на фараонот Хатешепсут, Сененмут. Препознатлив е по високите столбови и многуте тераси. Иако многу од оригиналните статуетки и украси биле украдени или уништени со тек на годините, се уште е недопрен споменикот за раѓањето на жена фараон, кој е единствен во светот.Храмот на Амада

Првично изграден на источниот брег на реката Нил, овој храм, кој е најстар во Нумбија, преместен е во 1960-тите години на една страна од езерото Насер, за да не се потопи во реката. Најзабележителни негови делови се релјефноста и двете значителни натписи на камен на кои се опишани воените достигнувања на фараоните кои го изградиле замокот, Титмозис III и Аменотеп II.Луксорски храм

Овој стар египетски храм на источното корито на реката Нил служел како место за богослужение речиси 3.500 години. Таму може да се види авенијата на сфингите и кулата на Рамсес II.Хипогеум Хал Сафлиени

За разлика од претходните храмови на оваа листа, хипогеумот во Малта, изграден околу 2500 п.н.е. беше изграден подземја. Денес тој е под заштита на УНЕСКО, а има лажни прозори, трилитни врати, декоративни цртежи и тавани од изрезбан камен.Стоунхенџ

Еден од најпознатите и мистериозни споменици, Стоунхенџ датира од пред околу 5.000 години. Иако првичната функција останува непозната, можно е да е изграден како храм за богослужение на старите земски богови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Најнова изјава на Бранко Црвенковски:
„Државата ни е на раб на длабока провалија !
Но, ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред !“
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби