Бесплатни работи кои може да ги направите во Загреб

Загреб е град кој некогаш во животот мора да го посетите. И додека плаќате за едни услуги, други можете да ги правите бесплатно. Еве што ви прелагаме:

Искачете се на СљемеИскачете се на највисокиот дел во Загреб – врвот Сљеме, кој се издигнува на 1033 метри на Медведица. Иако до него оди еден автобус кој се наплаќа 20куна, може да се искачите и со жичара или по планинарски патеки. Ако пак не сте добри планинари, тогаш пронајдете бесплатни тури и на Facebook профилот викенд на Медведица.

Избањајте се во ЈарунОд високите температури може да се изладите во водите на Јарун. Сезоната за бањање започнува од 1 јуни до 15 септември, а може да ги посетите плажите околу Големото езеро, Малото езеро и Островот на веслачите.

Сликајте се со МатошКлупата со хрватскиот поет Антун Густав Матош на Шторсмаер шеталиштето во горниот дел од градот, е место кое никако не смеете да го испуштите за да направите фотографија. Таму ќе сретнете многу туристи кои се фотографираат и ја објавуваат фотографијата со хаштаг од името на писателот.

Прошетајте по пазарот ХрелиќХрелиќ е легендарен пазар, кој се одржува секоја недела на Јакушевеќ последните пет децении. Овде може да се пронајде буквално се по најниски цени. Дали ќе потрошите некој денар или не, зависи од вас.

Помислете желба на МандушевацПостои легенда дека желбата ќе му се исполни на секој кој ќе влезе во загрепската фонтана Мандушевац на плоштадот Јосип Јелачиќ. Иако технички не е бесплатно, сепак вреди да пробате.

Играјте бадминтон во МаксимирПаркот Максимир е идеално место за лесна релаксација во друштво на пријателите и семејството. Паркот се простира на 316 хектари, а освен зелената површина ќе се сретнете и со пет езера. Можете да играте бадминтон, тенис, некоја игра со топка или едноставно да уживате во природата.

Погледнете во неботоПогледнете во прекрасното ѕвездено небо над Загреб. Од вторник до петок помеѓу 20 и 22 часот се отвора за јавноста загрепската Опсерваторија, а доколку е убаво времето се отвора можност за бесплатно набљудување на небото со телескопи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби