Острови во Европа за кои засега не знаат премногу туристи

Фиренца и Париз се прекрасни, но и преполни со туристи скоро секој дел од годината. Доколку сонувате за романтична локација во која нема постојано илјадници туристи, размислете за некои од овие прекрасни релативно непознати острови:

1) Понца, ИталијаДо овој прекрасен вулкански остров во Тиренското море пристапот е возможен само преку едночасовно патување со хидрофоил од копното, а иако така не делува од мега јахтите кои постјно се паркираат таму, „вајбот„ на островот е релаксиран и непретенциозен.

2) BELLE-ÎLE-EN-MER, ФранцијаИмето на островот во превод значи „прекрасно острово во морето“ е лоцирано на брегот на Британија во северозападна Франција – дестинација позната по природните плажи, пастелно обоените куќи и превкусната морска храна. Пејсажите на ова острово ги инспирирале многу од делата на познатиот сликар Моне.

3) Гринда, ШведскаМирниот остров Гринда е дел од архипелагот на Стокхолм, на час и половина од градот, а на него не се дозволени возила.

4) Тессе, ХоландијаОвој остров е преполн со села, колоритни полиња со лалиња, национален парк и иконски светилник, а има и сопствена пиварница.

5) Стромболи, ИталијаСтромболи се наоѓа северно од Сицилија, а врз него се наоѓа активен вулкан чиј „огномет“ често може да го гледате навечер (секако, од безбедна далечина).

6) Колонсеј, ШкотскаДоколку сте во потрага по мир и тишина (со малку авантура), тогаш овој далечен северен шкотски остров би бил идеален за вас. Доволно малечок за да е потполно пристапен пешки или со велосипед, на него ќе може да ја истражувате природата уживајќи во прекрасната флора.

7) São Miguel, ПортугалијаТука има релативно малку туристи па така без премногу гужва на располагање ќе ви бидат сите геотермални базени, а ќе имате можност и да набљудувате делфини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби