Колку чини типичен романтичен состанок во разни градови низ светот?

Сајтот Elite Singles ги објави своите податоци околу тоа колку чини еден типичен романтичен состанок во градовите низ САД, но и низ светот.

Како типичен романтичен состанок била дефинирана вечера за двајца (во ресторан од средна класа), шише вино, две карти за во кино и такси за 8km. долг пат, а кога била направена споредба на цените во 21 поголеми градови низ САД, се покажало дека просечна цена на еден ваков состанок изнесувала $117.

Според овие податоци, романсата е најскапа во Њујорк, каде сето ова чини во просек $144. Во Индијанаполис, пак, цената е околу $100.

Анализата на другите градови низ светот покажала дека светскиот просек е $92, а еве какви се цените во неколку светски градови:

1) Осло, Норвешка - $170Ако сакате да отиде во кино и на вечера, тоа ќе ве чини околу $170 во Осло, каде вечера со 3 оброци во ресторан чини во просек $91 за двајца.

2) Лондон, Англија - $161

Лондон е втор по ред најскап град за романтични состаноци во светот, каде две карти за кино чинат во просек $33.

3) Њујорк, САД – $144

Типичен романтичен состанок во „големото јаболко“ ќе ве чини помалку доколку не пиете вино во ресторан, туку го купите од продавница за околу $15.

4) Стокхолм, Шведска - $123

Вечера со 3 оброци во ресторан од средна класа во Стокхолм чини околу $77 за двајца.

5) Токио, Јапонија - $122

Добрата вест е што во Токио типична вечера за двајца во ресторан чини само околу $44.

6) Амстердам, Холандија - $116

Цената на два билети за кино е $26 во Амстердам

7) Париз, Франција - $114

Париз е синоним за романса, а паровите тука треба да спремат околу $114 за еден романтичен состанок, каде просечна вечера ќе ги чини $63

8) Берлин, Германија - $101Цената на романтичен состанок во Берлин е околу $101, а доколку се решите да не пиете во ресторани, едно шише вино со среден квалитет ќе ве чини нешто над $5.

9) Барселона, Шпанија – $85

Во Барселона како и во Сингапур и Сеул, цената за еден романтичен состанок е под $100, а и тука едно шише вино чини околу $5

10) Најроби, Кенија –$75

Вечера со 3 оброка во ресторан во Најроби ќе ве чини околу $29

11) Рио де Жанерио, Бразил – $70

Паровите во овој јужноамерикански град едно излегување ќе ги чини околу $70, а цената на такси превозот за 8km. е околу $5.

12) Москва, Русија – $61

Просечна цена на вино во продавница во Москва е $8

13) Мексико Сити, Мексико - $45Мексико Сити е главниот град на Мексико и одлична локација за добра забава, особено имајќи ја в предвид цената на типичен романтичен состанок која изнесува $45 – со вечера за двајца која чини само околу $24

14) Мумбаи, Индија - $35

Вечера за двајца во Мумбаи ќе ве чини околу $17

15) Истанбул, Турција - $31

Истанбул е најевтиниот град за романтични состаноци во светот – вечера со 3 оброци во ресторан чини во просек $17.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Која е најголемата навреда во Шкотска?
- Ќе ми платиш ти за тоа!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на поштарско-телеграфските...
- Денеска е Ден на планетата Земја
1529.- Во Сарагоса е потпишан Договор со кој...
1724.- Роден е германскиот филозоф Имануел Кант,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби