Дестинации кои и се омилени на британската кралска фамилија

Членовите на британската кралска фамилија имаат уникатни работни места, што не значи дека и на нив не им треба одмор и релаксација како и на секој друг.

Во прилог следат  неколку локации кои тие ги посетуваат кога сакаат да одморат.

1) Mustique, Сент ВинсентОткако Колин Тенат на принцезата Маргарет и подарил земјиште на ова Карипско острово како свадбен подарок во 1960-та, таа изградила сопствена приватна вила која ја посетувала два пати годишно и била домаќинка на сестра и, кралицата Елизабета.

2) Aberdeenshire, ШкотскаСкоро секоја година, кралицата Елизабета и принцот Филип одат во замокот Балморал во Шкотска, на крајот на летото. Овој замок бил купен од кралицата Викторија и принцот Алберт во 1852-ра, а истиот се протега на површина од 50 000 акри и се состои од 150 градби.

3) ЕгипетПринцезата Дијана имала кралска турнеја во Египет во 1992-ра, каде била поканета од првата дама Сузана Мубарак. Претходно, таа ја имала посетено земјата во 1981-ва на крајот на медениот месец со принцот Чарлс.

4) Клостерс, ШвајцаријаOва село на швајцарските Алпи е омилена скијачка дестинација на принцот Чарлс, а пред да се земат принцот Вилијам неколку пати го има посетено со Кејт Мидлтон, каде за прв пат се бакнаа пред јавноста.

5) Насау, БахамиПринцезата Маргарет со мажот Ентони Армстронг-Џоунс често ги посетувале Бахамите за да се релаксираат.

6) Планината Кенија, КенијаКенија е специјална земја за британската кралска фамилија поради бројни причини. Таму кралицата Елизабета дознала дека го наследила тронот во 1952-ра додека одмарала во Treetops Lodge, а во 2010 принцот Вилијам во истата таа област ја запросил Кејт Мидлтон на езерото Рутунду.

7) Валета, МалтаНе само што тогаш-принцезата Елизабета и принцот Филип таму го поминале медениот месец, туку овој остров го нарекувале нивни дом скоро 2 години. Парот живеел во Villa Guardamangia додека принцот Филип бил стациониран во Валета со кралската морнарица во 1947-ма.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за стандардизација.
322 п.н.е.- Во храмот на боговите Посејдон, на...
1066.- Норманската инвазиска армија на војводата...
1322.- Војската на шкотскиот крал Роберт I силно...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби