Виена најпогоден град за живеење за 2024 година

Главниот град на Австрија, Виена трета година по ред е прогласен за најпогоден град за живот, од страна на „Economist Intelligence Unit”.Годишниот извештај, со топ-листата најдобри градови за живеење, годинава испитува 173 места ширум светот врз основа на 30 показатели поделени во пет области: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура. Така, благодарение најмногу на своите совршените резултати за стабилност, здравствена заштита, образование и инфраструктура, Виена е на врвот на овогодишната листа.

Севкупниот резултат на Виена беше понизок само во категоријата култура и животна средина, „поради недостаток на големи спортски настани“, според Глобалниот индекс на живот за 2024 година.

Инаку, 10-те најдобри градови за живеење во светот се: Виена, Австрија; Копенхаген, Данска; Цирих, Швајцарија; Мелбурн, Австралија; Калгари, Канада; Женева, Швајцарија; Сиднеј, Австралија; Ванкувер, Канада; Осака, Јапонија и Оукленд, Нов Зеланд.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби