Почина холивудската легенда Дорис Деј

Холивудската легенда Дорис Деј почина на 97-годишна возраст.

Смртта на актерката беше соопштена од претставници на нејзината фондација Doris Day Animal Foundation. Според изјавата за јавноста, Деј била во одлично физичко здравје за својата возраст, додека не добила пневмонија.

Деј стана славна во 50-те и 60-те години на минатиот век како дел од многу холивудски филмски хитови меѓу кои Pillow Talk, Love Me or Leave Me, The Man Who Knew Too Much.

Таа е родена на 2 април 1922 година во Синсинати, како Дорис Мери Ен Капелхоф. Зад себе имаше четири брака и еден син – музичарот и продуцент Тери МелкерПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби