МАКЕДОНИЈА ВО ФИНАЛЕ НА ЕВРОВИЗИЈА

Тамара навистина нè направи горди! Ти благодариме!

Чувството е прекрасно. Ти благодариме Тамара што навистина не направи гости!По шестгодишна пауза, Македонија обезбеди пласман во финале на изборот за Песна на Евровизија. Благодарение на Тамара, нашата земја во сабота ќе биде дел од големиот спектакл во кој ќе се натпреваруваат 26 земји. Синоќа Тамара на суптилен со емоции исполнет настап и со многу енергија ја отпеа Proud.

Додека течеше настапот, во прес центарот неколку пати еуфорично аплаудираа и и даваат поддршка.-Многу сум горда на мојот тим и на моите сограѓани. Преку изведбата пораката се рашири најдобар начин и затоа сум најсреќна, истакна Тамара на прес конференцијата после објавувањето на резултатите.

Покрај Македонија која беше објавена како прва земја финалист од втората полуфинална вечер, пласман во финале обезбедија и: Холандија, Русија, Шведска, Норвешка, Малта, Азербејџан, Данска, Швајцарија и изненадувањето Албанија. Освен Ерменија, ИДИВИДИ ги предвиде сите останати девет финалисти.

Во текот на денешниот ден ќе биде објавен редоследот за настап во финалната вечер, ќе бидат одржани две проби и веројатно ќе биде со кои две песни кралицата на поп музиката Мадона ќе настапи како гостинка во Тел Авив.

Ексклузивно за ИДИВИДИ од Тел Авив: Илија НиколовскиПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби