Роберт де Ниро обвинет за полова дискриминација

Оскаровецот Роберт де Ниро е обвинет за полова дискриминација и за вознемирување на работното место од поранешна вработена во неговата компанија. Бараната отштета изнесува 12 милиони долари.Оштетената Грејм Чејс Робинсон во обвинението наведува дека актерот често се однесувал лошо со колешките. Користел сексистички изрази и ги нарекувал „кучки“ и со други навредливи називи.

– Роберт де Ниро не прифаќа дека мажите и жените треба да бидат еднакви. И, не му е грижа тоа дека половата дискриминација на работното место значи кршење на законите, смета адвокатот на Робинсон.

Во обвинението се вели и дека жените вработени кај глумецот биле многу пониско платени од мажите.

Робинсон во април го добила решението за отказ, со образложение дека гледала филмови во работно време. Нејзините адвокати ги отфрлаат тие наводи како неточни. Де Ниро во вчерашното соопштение како одговор на тужбата, отфрла секаква вина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби