Род Стјуарт 26 години работел на макета на железнички град

Род Стјуарт (74) во интервјуто за списанието „Railway Modeller“ откри неверојатна детална макета на железнички град, на кој пејачот и неговите пријатели работеле во изминатите 26 години.Изработката на макетата на железничкиот град почнала во 1993-та година во поткровјето на домот на Стјуарт во Лос Анџелес. Макетата на железничкиот град е инспирирана од изгледот на Филаделфија во 40-тите години од минатиот век.

– Се посветив конкретно на американската железница бидејќи таму живеев во периодот кога е направен нацртот. Тој секој пат беше таму кога ќе погледнев низ прозорецот. Што друго можев да купам ако не макети на американската железница, изјави Стјуарт.Стјуарт наведе дека за макетата добил најголема инспирација од книгата за Џорџ Селиос – најпознатиот американски креатор на макети за железници.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби