Хари и Меган ја раздрмаа монархијата: По Брегзит следува „Мегзит“

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест денес во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата Елизабета не била информирана за одлуката.

View this post on Instagram

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Моделирано по поимот Брегзит, повлекувањето на двојката медиумите го нарекоа – „Мегзит“.

Кралското семејство било повредено и разочарано од одлуката, пренесува Би-Би-Си, и се додава дека Хари и Меган не се консултирале со ниту еден член на кралското семејство.

Во кратка реакција Бакингемската палата посочи дека ја разбира нивната желба за поинаков пристап, но дека „комплицираните теми“ ќе одземат време.

-Тие дури и не и кажаа на кралицата, објави Дејли Мирор, повикувајќи се на неименуван извор кој додава дека парот покажал тотално непочитување кон кралското семејство.

Има повеќе прашања отколку одговори, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на некои од нив: каква нова улога ќе имаат Хари и Меган, каква врска ќе имаат со остатокот од кралското семејство, каде ќе живеат, што ќе прават, кој ќе се грижи за нивната безбедност …

Некои можеби ова го гледаат како пад на монархијата во 21 век, но од друга страна, Меган и Хари им пристапија на луѓето на кои ниту еден член на кралското семејство досега не ја освежи институцијата, наведуваат медиумите во Лондон.Британскиот таблоид „Сан“ на насловната страница наведува дека кралицата е „длабоко потресена“ и дека заминувањето на Хари и Меган предизвикува „граѓанска војна“ во семејството.

Се тврди дека активирањето за нивната одлука било неодамнешното објавување на фотографија на кралицата Елизабета Втора со трите најблиски наследници на престолот: најстариот син Чарлс, внукот Вилијам и правнукот Џорџ.

-Таа фотографија е најјасен показател дека Хари и Меган не се сметаат за дел од иднината на институцијата. Од нивна гледна точка, од тој момент, веќе немаше смисла да бидат таму“, изјавил еден извор за „Сан“.

Хари е шестиот по ред за наследување на тронот – зад принцот Чарлс, принцот Вилијам и неговите три деца.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби