Кајли Џенер и Кaније Вест повторно со најголема годишна заработка

Во изминатата деценија листата на Форбс за најбогатите познати личности претрпе многу промени. Најплатените светски ѕвезди годинава заработија вкупно 6,1 милијарда долари, што е пад од 200 милиони долари во споредба со лани.Со оглед на рецесијата и економската криза со којашто се соочува целата планета, најбогатите не се многу „оштетени“, според познавачите.

Податоците на Форбс покажуваат дека Кајли Џенер и Каније Вест останаа на врвот на оваа листа. Кајли заработи 590 милиони долари благодарение на своите козметички производи, а на Каније договорот со Адидас му донесе 170 милиони долари.Познати спортисти ги зазедоа местата подолу. Роже Федерер заработил 106 милиони долари, Кристијано Роналдо – 105 милиони долари, а Лионел Меси – 104 милиони долари. Кога станува збор за светот на филмот и музиката, најголеми суми пари заработија Двејн Џонсон – 87,5 милиони долари и Аријана Гранде – 72 милиони долари. Високо рангирани се и Рајан Рејнолдс, кој заработи 71,5 милиони долари и братската поп-група „Џонас брадерс“, кои годинава се побогати за 68,5 милиони долари.

Форбс сподели и кратко видео коешто покажува како списокот најбогати се менуваше изминатово десетлетие. Така, познатата водителка и актерка Опра Винфри од 2010 до 2012 година го задржа првото место со заработка од 300 милиони долари, а годините потоа неа ја сменија Мајкл Беј, Стивен Спилберг и Мадона.

Во средината на деценијата, најбогат беше раперот Д-р Дре, кој успеа да заработи повеќе од половина милијарда долари. „Престолот“ потоа го презеде Тејлор Свифт, Диди, па Кајли Џенер, која никој од славните сè уште не успеа да ја престигне со својата годишна заработка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби