Мет Дејмон: За вакцините верувајте ѝ на науката место на Фејсбук

Американскиот актер Мет Дејмон повторно повика на борба против корона-пандемијата, а како едно од најефикасните оружја ја наведе вакцината.– Тешко ми е, имам неколку пријатели кои се имунокомпромитирани и не можат да се вакцинираат, така што немаат друг избор освен да се потпрат на нас останатите да си ја одработиме својата улога за да стигнеме до имунитетот на толпата. Така јас гледам на тоа. Би сакал да излезе овој народ и да рече: „Видете, ако сите го сториме ова, тогаш ќе се заштитиме едни со други подобро“, отколку – „Па, јас не сум во оваа група и не мора да се грижам оти нема да ме повреди толку многу“. Само е треба да велиме „јас“, туку „ние“, вели ѕвездата на филмот ,,Contagionќќ од пред 10 години, кој многу потсеќа на денешната реалност.

Актерот натаму вели дека Америка е слободна земја и секој одлучува за себеси, но и советува:

– Верувајте ѝ на науката повеќе отколку она што го читате на Фејсбук.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби