Mајк Морхаим проговори за сексуалните вознемирувања во „Близард“

Еден од основачите и долгогодишен шеф на „Близард“, Мајк Морхаим на Твитер ги коментираше обвинувањата поврзани со сексуално вознемирување, злоупотреба и дискриминација на жени во една од најголемите компании за видеоигри во светот.„До сите жени во ’Близард’ кои доживеале некоја од наведениве работи, исклучително ми е жал што Ве изневерив. Слушам, Ви верувам и жал ми е што Ве разочарав“, напиша тој.

Тој му помогна на студиото познато по игрите „World of Warcraft“, „Diablo“и „Overwatch“ да стане едно од најуспешните во светот. Сепак, во 2018 година го напушти „Близард“ и ја основа новата компанија „Дримхевн“, која многумина ја доживеаја како удар врз угледот на „Близард“.

Како што покажаа судските документи, негативната атмосфера во „Близард“ била присутна и во неговата ера.

„Бев во ’Близард‘ 28 години. За тоа време се обидов да создадам средина која ќе биде безбедна и отворена за луѓе од сите полови, без оглед од каде доаѓаат. Знаев дека не е совршено, но очигледно фактот дека толку многу жени биле малтретирани и немале поддршка значи дека ги изневеривме и не успеавме да создадеме безбедна средина во која луѓето ќе можат да ја раскажат својата страна на приказната. И, не е пријатно што други компании имаат слични предизвици. Сакав да бидеме различни, подобри“, вели тој.

Обвинувањата почнаа да се појавуваат кон крајот на јули и многу вработени почнаа јавно да ги повикуваат водечките луѓе да променат нешто. Претседателот на „Близард“, Џеј Ален Брек во и-мејл до вработените напиша дека обвинувањата се „крајно проблематични“. Но, фактите говорат дека токму тој е наведен во обвиненијата како човек кој пропуштил можност да запре низа сексуални вознемирувања на вработените жени таму.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби