Принцот Хари и Меган Маркл вложија во инвестицискиот фонд „Етика“

Војводата и војвотката од Сасекс влегоа сериозно во светот на финансиите, станувајќи партнери во фирма за одржливи инвестиции во Њујорк.Принцот Хари и Меган Маркл се приклучија на Фондот „Етика“, кој ги советува богатите клиенти како да ги вложуваат своите пари поодржливо, давајќи им приоритет на прашањата околу климатските промени и човековите права. Двојката веќе вложи во фондот, кој управува со средства од 1,3 милијарди долари.

Компанијата рече дека двојката ќе им помогне „да стигнат до милиони луѓе ширум целиот свет“. Во интервју за „Њујорк тајмс“, поранешната актерка Меган вели дека тоа е благородно и фантастично.

– Мојот сопруг со години вели: Боже, зарем не сакаш да имаш место каде што можеш да ги вложиш своите пари во вредностите во кои веруваш?, изјави таа.

Хари рече дека се надеваат дека вака ќе охрабрат што повеќе – особено млади луѓе да ги вложат своите пари во одржливост.

Одржливите вложувања добија популарност последново десетлетие, благодарение, во голема мера, на тн. „милениумци“. Во САД, новите инвестиции во етички фондови се зголемија на 51 милијарда американски долари последниве неколку години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби