Кевин Спејси треба да плати 31 милион долари поради своето недолично однесување

Кевин Спејси ќе треба да плати речиси 31 милион долари на сметка на продуцентската куќа „Media Rights Capital” и серијата „Куќа од карти“ на Нетфликс, во која тој глумеше пет сезони додека не беше отпуштен во 2017 година.MRC вчера побара Врховниот суд на Округот Лос Анџелес „да ја потврди казната во своја полза и да донесе пресуда против Спејси“ и неговите доверители и соработници. Актерот и MRC со години се гледаат на суд откако тој беше отпуштен од продукцијата поради наводите за недолично однесување на и надвор од снимањата.

Во својот поднесок за отштетата, MRC наведува дека во октомври 2020 година, судските власти одлучиле дека Спејси „постојано ги прекршувал своите договорни обврски“ додека го глумел Френк Андервуд во серијата и дека „неговото однесување го направило (него и субјектите поврзани со него) одговорни“ за милионски загуби за MRC.

Инаку, компанијата го суспендира Спејси по извештајот на CNN од 2017 година, кога неколку сегашни и поранешни членови на продукцискиот персонал на „Куќа од карти“ пројавија наводи за сексуално вознемирување.

-Безбедноста на нашите вработени, на сцената и во работните средини е од огромно значење за MRC и затоа решивме да се залагаме за одговорност, соопшти продуцентската куќа.

Откако Спејси беше исфрлен, според наводите, MRC „морала да ја преработи целата последна шеста сезона за да го изостави ликот на Спејси и да ја скрати од 13 на осум епизоди“, за да се запазат роковите за испорака. Како резултат на тоа, MRC претрпела парични загуби.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби