Уште една пресуда во корист на Меган Маркл

Сопругата на британскиот принц Хари, Меган Маркл извојува правна победа над таблоидот „Мail of Sunday“, откако британските судски власти ја одбија жалбата на весникот против пресудата во којашто се наведува дека нејзината приватност е нарушена со објавување на делови од личното писмо до нејзиниот татко.-Ова е победа не само за мене, туку и за секој кој некогаш се плашел да се залага за она што е исправно. Иако оваа победа е преседан, најважно е што сега сме доволно храбри заедно да ја преобликуваме ’таблоидната индустрија‘, којашто ги условува луѓето да бидат сурови и да заработуваат од лагите и болката што ја создаваат, рече Меган во својата изјава.

Медиумот се обиде да ја поништи пресудата на Врховниот суд дека ја нарушува приватноста и авторските права на британското кралско семејство околу писмото што Меган му го испратила на татко ѝ Томас Маркл во август 2018 година, три месеци по свадбата со принцот Хари. Сепак, Апелациониот суд во Лондон ја отфрли жалбата на весникот, посочувајќи дека содржината на писмото е лична и приватна работа, а не прашање од легитимен јавен интерес.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби